حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

نانومحصول ایرانی؛ کاشی آنتی‌باکتریال

کاشی آنتی‌باکتریال
تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ تعداد بازدید : ۵۰۳
تعداد رای : ۰
فناوران شرکت «تانیا سرام گاریزات» موفق به تولید کاشی و سرامیک آنتی‌باکتریال حاوی نانوذرات شده‌اند. نانوذرات استفاده شده در این محصول یکی از غنی‌ترین نانوساختارها است که خواص منحصربه‌فردی دارد.

کاشی‌ها دارای پایداری شیمیایی و ظاهر فوق العاده‌ای هستند و به همین دلیل به طورگسترده در محیط‌های مختلف مانند محیط‌های بیمارستانی و خانگی استفاده می‌شوند. قرار گرفتن کاشی در محیط‌هایی که معمولاً در معرض انواع آلودگی است، امکان حضور و تکثیر باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها روی سطح آن را به همراه دارد، که این موضوع می‌تواند سلامت انسان را به خطر اندازد.

با توجه به این موضوع نیاز به شستشوی مکرر و استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده ضروری بنظر می‌رسد. اما استفاده از این مواد نیز به دلیل ماهیت اسیدی و گازهای فرار آن علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی برای شخصی که کار شست‌وشو را انجام می‌دهد، موجب از بین رفتن سیمان و ملات بین کاشی‌ها می‌شود. از این رو استفاده از کاشی که به خودی خود دارای خاصیت آنتی‌باکتریال است می‌تواند در رفع این مشکلات مؤثر باشد.

در کاشی‌های تولیدی شرکت تانیاسرام گاریزات، از نانوذرات اکسید روی استفاده شده است. این نانوذرات از خواص آنتی‌باکتریال فوق‌العاده‌ای برخوردارند و قادر هستند انواع زیادی از باکتری‌ها را از بین ببرند. نانو ذرات اکسید روی به دیواره باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها نفوذ کرده و آن‌ها را به لحاظ عملکرد، رشد و بازتولید، غیرفعال می‌کنند. این نانوذرات می‌توانند با لعاب کاشی به عنوان افزودنی مخلوط شوند و خاصیت آنتی‌باکتریال را بر روی آن ایجاد کنند.

ماندگاری خواص آنتی‌باکتریال در طولانی‌مدت از جمله مهم‌ترین مزایای رقابتی این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه است. این نانومواد با توجه به قابلیت اختلاط در فرآیند تولید، همراه با لعاب به این محصول اضافه می‌شود که این مساله ماندگاری طولانی‌مدت خواص آنتی‌باکتریال این کاشی‌ها را رقم می‌زند و باعث می‌شود حتی پس از چندین بار شست‌وشو خاصیت خود را از دست ندهد.

از کاشی‌های آنتی‌باکتریال می‌توان در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حمام، مراکز و ساختمان‌های عمومی و همچنین استخرها و مراکز ورزشی استفاده کرد.

 

درباره شرکت تانیاسرام گاریزات

شرکت تانیاسرام گاریزات درسال 1394 درمنطقه گاریزات استان یزد افتتاح شد. این شرکت تولیدکننده انواع کاشی و سرامیک وسایل بهداشتی و چینی و صنایع وابسته است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha