حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

نوسازی آزمایشی ساختمان‌های قدیمی با فناوری‌ نانو

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۴ تعداد بازدید : ۱۱۶۰
تعداد رای : ۱
اخیراً در یکی از شهرهای روسیه پروژه پایلوت نوسازی برخی ساختمان‌های قدیمی با کمک فناوری نانو انجام شده است. شواهد حاکی از افزایش عمر بنای نوسازی شده و همچنین کاهش مصرف انرژی بوده است.
اخیراً پروژه‌ای در روسیه اجرا شده که در آن یک خانه با استفاده از فناوری‌ نانو بازسازی شده است. این خانه در منطقه کارتیشوو قرار دارد که توسط مدیر صندوق برنامه‌های آموزشی و زیرساختی، آندری سوینارکوف، و وزیر ساختمان منطقه کالوگا، آلکسی شیگاپوف، بازدید شده است.

این خانه در سال 1979 ساخته شده که برای پیاده‌سازی این پروژه پایلوت انتخاب شده است. هزاران ساختمان نظیر این در روسیه وجود دارد. دلیل این امر، انبوه سازی مسکن در دهه 60 میلادی است که خانه‌هایی شبیه به هم در آن سال‌ها در روسیه ساخته شده است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در تمام کشور این امکان وجود ندارد که این خانه‌های نسبتاً قدیمی را تخریب کرده و از نو بسازند؛ بنابراین باید روی گزینه بازسازی آن‌ها کار کرد.

نتایج بازسازی اخیر نشان می‌دهد که می‌توان مصرف انرژی را در خانه بازسازی شده 30 درصد کاهش و عمر بنا را 30 سال افزایش داد. برای این کار روش‌ها و فناوری‌های نوآورانه نظیر فناوری‌ نانو استفاده شده است.

ماژول‌های ساخته شده از پشم بازالت عایق گرمایی مناسبی بوده و دوام قابل توجهی نسبت به سامانه تهویه رایج در این خانه‌ها دارد. خرده شیشه‌ها می‌توانند نقش بهتری در عایق‌کاری و حفظ دمای ساختمان داشته باشند و همچین نسبت به فناوری‌های رایج وزن کمتری را به سازه تحمیل می‌کنند.
فیلم‌های کامپوزیتی کربنی موجب افزایش استحکام بنا شده و همچنین روی عایق شدن ساختمان نیز تأثیرگذار هستند. در این پروژه نشان داده شد که با نوآوری و استفاده از فناوری‌ نانو، نوسازی ساختمان به‌گونه‌ای انجام شد که مصرف انرژی در آن 31 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، کاهش یافته است.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha